Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma Avukatı

Ankara boşanma avukatı,  aile hukukunun konularından boşanma, nafaka, çocukların velayeti ve tazminat gibi konularda, aile bağını sonlandırma kararı almış bireylere destek olmaktadır.

Kişilerin boşanma sürecinde profesyonel bir boşanma avukatından destek almaları hak kaybı yaşamalarının önüne geçer.

Boşanma; çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası olarak ikiye ayrılmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davaları

Çiftler aralarında anlaşmalı boşanma protokolü imzalayarak mahkemeye başvurabilir ve birbirlerinden bunun dışında bir talepleri olmadığını aile birliğini sonlandırmak istediklerini bildirebilirler.

Bu şekilde anlaşmalı boşanma sağlanmış olur ve mahkeme süreci uzamadan, taraflar zorlanmadan ilişki sonlanır.

Çekişmeli boşanma davaları

Çekişmeli boşanma davalarında aile hukuku avukatlarına büyük görevler düşmektedir. Taraflar arasında haklı olanın belirlenebilmesi için mahkemeye sunulacak deliller, dinletilecek tanıklar hukuk bilgisi olmayan kişilerce yapılması mümkün olmayan işlerdir.

Bireysel olarak çekişmeli boşanma davasına katılmak, bir avukat istememek bu durumda çok mantıklı olmayabilir. Alanında uzmanlaşmış, tecrübeli, Ankara’nın en iyi boşanma avukatları ile çalışıp bu süreci hak kaybına maruz kalmadan atlatmanızı sağlar.

Ankara aile mahkemelerinde görülen bu davalar, boşanma, mal rejimi, soybağı, evlat edinme, nişanlanma, tanıma, nafaka, velayet gibi boşanma süreci ile alakalı, aile hukukunun kapsamındaki konuları inceler.

Boşanma Davası Avukatsız Olur mu?

Avukatsız boşanma davası açmak mümkündür. Yasal olarak tüm davalar avukatsız şekilde açılabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda hak kayıplarının meydana gelmemesi ya da gelecekte, boşanma davası sebebiyle mağduriyet yaşamamak adına her zaman bir profesyonel ile çalışmak önerilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davaları eğer iki tarafta her maddede anlaşmış ya da birbirlerinden herhangi bir talepleri yoksa avukatsız olarak kolayca tamamlanabilir. Fakat çekişmeli boşanma davalarının avukatsız olarak istenen sonuca ulaşması mümkün olmamaktadır.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Olur mu?

Avukatsız anlaşmalı boşanma davaları açılabilir. Hiçbir davada avukat tutma zorunluluğu yoktur. Taraflar kendileri de boşanma davası açabilir ve işlemlerin avukatsız şekilde tamamlayabilir. Ancak davanın nerede açılması gerektiği ve davada sunulacak olan belgelerinin tamamı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Aksi hale boşanma talebi reddedilecektir. Özellikle tarafların herhangi bir menfaati varsa ve hak kaybı yaşamak istenmiyorsa, mutlaka bir avukat ile çalışmak gerekir. Doğru belgeler ve doğru uslüp ile başvuruyu yapmak ve dilekçeyi hazırlamak, boşanma talebinin kabul edilmesini sağlayacaktır.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar

Boşanma davasında istenen belgeler, boşanma davası açılması için eksiksiz bir şekilde tamamlanıp teslim edilmelidir. Eğer eksik belge varsa, boşanma davası açılmaz. 2019 Yılı boşanma davası gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır;

  • Protokol dilekçesinin 2 kopyası,
  • Aile Nüfus Kayıt örneği
  • Kimlik kartı fotokopisi
  • Boşanma davası harcının yatırılması
  • Boşanma davası dosyasının görevli hakim tarafından onaylanması, boşanma davası açmak için sağlanması gereken belgeler ve durumlardandır.

Boşanma Davası Açma Ücreti

2019 Yılı Boşanma davası masrafı 44 TL’dir. Boşanacakları konusunda bir ortak karar alan eşler, isterlerse avukatları aracılığıyla isterlerse de kendileri dilekçe yazarak bir boşanma davası açma başvurusunda bulunabilirler. Bunun için boşanma dilekçesine ihtiyaçları vardır. Gerekli evraklar da verildikten sonra başvuru masrafı yatırılmalıdır.

Boşanma davası bedeli olan 44 TL haricinde bir de yargılama giderleri ödenmelidir. Bu yargılanma giderleri miktarı da davanın içeriğine göre değişkenlik gösterir.

Boşanma davası anlaşmalıysa bu yargılama giderlerinde biraz düşüş görülürken, çekişmeli davalarda yargılama giderlerinde artış vardır. Davanın anlaşmalı ya da çekişmeli olmasından ziyade davadaki tanıkların sayısı, dava için yapılan araştırmalar da yargılama giderlerini yükseltir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN