Boşanma Davası Avukatları

Boşanma Davası Avukatları

Boşanma Davası Avukatları ve danışma konuları nelerdir? Uzman boşanma davası avukatları, özellikle çekişmeli boşanma davalarında ihtiyaç duyulan hukuki desteği sağlamak adına görev yapmaktadır.

Boşanmak isteyen çiftlerin evlilik birliğini sonlandırmasında ortaya çıkan uyuşmazlıkların yetkili aile mahkemesi hakimi önünde çözüme kavuşturulması için hukuki desteğin alınması büyük önem taşımaktadır.

Nitekim boşanma davasıyla birlikte yoksulluğa düşen tarafın talep ettiği nafaka, müşterek çocuğun velayeti ve evlilik süresince edinilmiş malların paylaşımı gibi konularda olası hak kayıplarının önüne geçilmesi için boşanma davası avukatları hukuki desteğine başvurulması gerekmektedir.

Bu bağlamda boşanma davaları ile ilgili olarak merak edilen konuların detaylarını ve boşanma davası avukatlarının müvekkillerinin talep ve haklarını nasıl savunduklarına dair genel bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Boşanma Davası Avukatları Ve Danışma

Boşanma davaları ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri de muhakkak boşanma davalarının hangi mahkemeye açılması gerektiğidir. Boşanma davaları, taraflardan herhangi birinin ikametgahının bulunduğu şehirde görev yapan Aile Mahkemesine açılmalıdır.

Öte yandan söz konusu şehir sınırları içinde yer alan adliyede müstakil aile mahkemesinin olmaması durumunda ise Asliye Hukuk Mahkemelerine boşanma davası başvurusu yapılabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası ile Çekişmeli Boşanma Davası Farkı

Herhangi geçerli bir sebepten dolayı evlilik birliğini sonlandırmak isteyen çiftlerin boşanma davası açmasında Medeni Kanun’da yer alan hükümlere göre iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Bunlardan ilki anlaşmalı boşanma davası iken bir diğeri ise çekişmeli boşanma davasıdır. Bu bağlamda boşanma davası harç ücreti de bu iki yönteme göre farklılık göstermektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatları Ve Danışma

Anlaşmalı boşanma davası adından da anlaşıldığı üzere tarafların tazminat, nafaka, velayet, edinilmiş mal paylaşımı ve benzerleri gibi boşanmanın mali sonuçlarında karşılıklı mutabakata vararak anlaşmaları halinde gündeme gelen boşanma davası türüdür.

Bu noktada bu yöntemi izleyen tarafların anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamaları ve bunun akabinde yetkili aile mahkemesine boşanma davası başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Öte yandan anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanmasında hukuki destek alınması, daha sonra yaşanacak olan hak kayıplarının önüne geçilmesi için önemlidir.

Bu noktada hukuk büromuzda görev yapan uzman aile hukuku ve boşanma davası avukatlarından profesyonel destek alarak anlaşmalı boşanma protokolünü hukuki usul ve esaslara göre hazırlayabilir, daha sonra ki süreçte yaşanması muhtemel hak kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası Avukatları Ve Danışma

Öte yandan çekişmeli boşanma davası da adından anlaşılacağı üzere çiftlerden birinin tek taraflı olarak boşanma davası başvurusunda bulunmasının akabinde gündeme gelmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında boşanma davasını açan taraf, iddialarını ispat etmekle yükümlüdür. Bu nedenle boşanma davası avukatları desteği söz konusu iddiaların hukuka uygun bir şekilde hazırlanarak dilekçenin mahkemeye sunulması, davanın seyrine etki edecek delillerin toplanması gibi konularda önem taşımaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN