Nafaka

Nafaka

Nafaka; boşanma süresinde ve boşanmanın ardından tarafların zor duruma düşmemesi, çocukların mağdur olmaması için yükümlü tarafın her ay ödeyeceği paradır. Aile hukuku tarafından ortaya çıktığı için nafaka kişisel bir borçtur ve devredilme gibi bir durum söz konusu olamaz. Nafaka ödemekle yükümlü kişinin vefatından sonra bu borç mirasçılara devredilemez ve ortadan kalkar.

Nafaka çeşitleri nelerdir?

Nafaka; tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, katılım ( iştirak ) nafakası olarak çeşitlere ayrılır.

Yoksulluk Nafakası

Boşanma sırasında yoksulluğa düşen tarafa diğer eşin ödediği nafakaya yoksulluk nafakası denir. Yoksulluk nafakası kişilerin maddi durumu göz önünde bulundurularak mahkeme tarafından belirlenir.

Yoksulluk Nafakasının Şartları Nelerdir?

Yoksulluk nafakasının bağlanması için ilk şart taraflardan birinin talepde bulunması gerekir.

Yoksulluk nafakası talep eden taraf, karşı tarafa göre daha fazla kusurlu olmamalıdır.

Yoksulluk nafakası talep eden taraf boşanmadan dolayı yoksulluğa düşme tehlikesi ile karşı karşıya gelecek olmalıdır.

Yoksulluk nafakası bağlandığında, tutar nafakayı ödeyecek tarafın maddi gücünün üzerinde olmamalıdır.

Yargıtay, yoksulluk durumunu zorunlu gider olan yeme, içme, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayamayacak olmasına göre belirler.

Eğer boşanma sürecindeki durumlar değerlendirildiğinde kusur durumunuz karşı tarafa göre fazlaysa yoksulluk nafakası talep edemezsiniz veya ederseniz de bu yoksulluk nafakasını alma şansınız olmayacaktır.

Yoksulluk nafakası Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Yoksulluk nafakası bağlandıktan sonra eğer taraflar ödemeyi yapmazsa bu durumda uygulanacak hükümler İcra ve İflas Hukuku kapsamında değerlendirilir. Bu hükümler gereğince;

Nafakanın ödenmemesi halinde 3 ay tazyik hapsi ön görülür. Eğer tazyik uygulaması yapıldığında nafaka ödenirse bu ceza uygulanmaz, eğer hapisteyken bile nafaka ödemesi gerçekleşirse ödemeden sonra hapisten çıkarılır.

Tedbir nafakası

Tedbir nafakası, boşanma süreci devam ederken tarafların maddi olarak zarara uğramaması, yoksulluğa düşmemeleri için belirlenen nafaka çeşitlidir. Boşanma davası başladıktan sonra tedbir nafakası bağlanabilir.

Tedbir Nafakası Ödenmezse Ne Olur?

Tedbir nafakası ödenmemesi durumunda uygulanacak koşullar İcra İflas Hukuku kapsamında öngörülmüştür. Bu durumda nafaka ödemekle yükümlü tarafa 3 ay tazyik hapsi uygulanır.

Katılım (iştirak) Nafakası

Ana ve babanın çocuklara bakma yükümlülüğünden doğan katılım nafakası, boşanmadan sonra çocukların eğitim gibi giderlerine velayeti almayan tarafın iştirak etmesini sağlayan nafakadır. Bu şekilde velayeti almayan taraf, çocukların bakım, eğitim gibi giderlerinin karşılanması için diğer tarafa destek maiyetinde iştirak nafakasını öder.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN